Ford 351C/351M/400 Mechanical Fuel Pump - Chrome
HomeStore
-65%
The Story
Compatible with:
FORD CLEVELAND "335" V8
• 5.8 L / 351 in3 often referred to as "351C"
FORD MODIFIED "335" V8
• 5.8 L / 351 in3 often referred to as "351M"
• 6.6 L / 400 in3
NOTE: Will not fit 351W
Specifications:
Average Flow Rating: 80 GPH
Finish: Chrome
Fuel Type: Gasoline
Gasket Or Seal Included: Yes
Grade Type: Performance
Housing Material: Aluminum
Inlet Quantity: 1
Inlet Thread Diameter: 0.250 in. NPT
Inlet Type: Threaded
Maximum Pressure: 6 PSI
Mounting Hardware Included: No
Mounting Hole Quantity: 2
Outlet Quantity: 1
Outlet Thread Diameter: 0.250 in. NPT
Outlet Type: Threaded
Pump Design: Mechanical
Ford 351C/351M/400 Mechanical Fuel Pump - Chrome - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Compatible with:
FORD CLEVELAND "335" V8
FORD MODIFIED "335" V8
• 6.6 L / 400 in3
NOTE: Will not fit 351W
Specifications:
Average Flow Rating: 80 GPH
Finish: Chrome
Fuel Type: Gasoline
Gasket Or Seal Included: Yes
Grade Type: Performance
Housing Material: Aluminum
Inlet Quantity: 1
Inlet Type: Threaded
Maximum Pressure: 6 PSI
Mounting Hardware Included: No
Mounting Hole Quantity: 2
Outlet Quantity: 1